Układ elektryczny samochodu składa się z kilku elementów, z których kluczowymi dla jego działania są alternator i rozrusznik. Ten pierwszy odpowiada za generowanie energii elektrycznej, która zasila systemy pojazdu i ładuje akumulator. Natomiast rozrusznik uruchamia silnik, wykorzystując do tego energię zgromadzoną w akumulatorze. Oczywistym jest, że z powodu zużycia mechanicznego, korozji lub problemów elektrycznych te urządzenia z czasem mogą ulec awarii. Celem niniejszego artykułu jest pomoc w podjęciu decyzji czy regenerować czy wymieniać uszkodzony alternator lub rozrusznik.
Przeczytaj również: Czemu służy układ ABS i jak działa?
Problem z samochodem? Potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Sprawdź: Mechanik samochodowy Poznań
Alternator i rozrusznik – objawy awarii
Głównym objawem awarii alternatora jest problem z ładowaniem akumulatora, który przekłada się na trudności z uruchomieniem samochodu. Ponadto może powodować migotanie świateł oraz niewłaściwe działanie urządzeń elektrycznych, takich jak radio czy system klimatyzacji. Co więcej, w skrajnych przypadkach, brak ładowania może wyczerpać akumulator, całkowicie uniemożliwiając dalszą jazdę.
Natomiast rozrusznik może ulec awarii w wyniku zużycia szczotek, uszkodzenia bendiksa lub problemów z cewką elektromagnetyczną. Objawy problemów z rozrusznikiem obejmują trudności z uruchomieniem silnika, charakterystyczne „kliknięcia” przy próbie rozruchu lub całkowity brak reakcji po przekręceniu kluczyka w stacyjce.
Czy warto regenerować alternator i rozrusznik?
Regeneracja alternatora lub rozrusznika polega na wymianie zużytych lub uszkodzonych części składowych na nowe, aby przywrócić urządzenie do pełnej sprawności. Regeneracja jest zazwyczaj tańsza niż zakup nowego alternatora czy rozrusznika. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starszych roczników aut, w których koszt nowej części mógłby nawet przekroczyć wartość samochodu.
Ponadto, jest to opcja zdecydowanie bardziej ekologiczna bo ogranicza ilość odpadów i zużycie surowców. Zamiast wyrzucać zużyte części, wykorzystuje się je ponownie.
Jednakże regeneracja nie zawsze jest możliwa lub opłacalna. Mam na myśli szczególnie przypadki poważnych uszkodzeń, takich jak przepalenie się uzwojeń w alternatorze lub pęknięcie obudowy. Wtedy konieczna jest wymiana na nowy lub używany, ale sprawdzony komponent.
W ramach naszych usług zajmujemy się naprawą alternatorów i rozruszników. Zobacz: Serwis samochodowy Poznań
Kiedy zdecydować się na wymianę?
Przede wszystkim najpierw należy rozważyć stopień uszkodzenia komponentu. Jak wspomnieliśmy powyżej, może zdarzyć się tak, że uszkodzenia będą zbyt poważne, aby można je było naprawić poprzez regenerację. Wtedy wymiana jest jedyną dostępną możliwością.
Warto również wziąć pod uwagę wiek i przebieg pojazdu oraz historię napraw. W starszych samochodach, te elementy mogły być już wielokrotnie naprawiane. Wtedy wymiana na nową część może okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że nowoczesne alternatory i rozruszniki są zazwyczaj bardziej efektywne i trwalsze niż ich starsze odpowiedniki. Mogą więc przynieść korzyści w postaci lepszego zarządzania energią w pojeździe i niższego zużycia paliwa.
Podsumowanie
Decyzja między regeneracją a wymianą alternatora lub rozrusznika zależy od wielu czynników. Regeneracja może być bardziej ekonomiczna i ekologiczna, ale nie zawsze jest możliwa lub opłacalna. Z kolei wymiana na nową część zapewnia niezawodność i dłuższą żywotność.
Nie wiesz jaką decyzję podjąć? Nie jesteś pewien czy w przypadku Twojego pojazdu opłaca się dokonywać regeneracji? Skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją sytuację, przeprowadzimy bilans potencjalnych kosztów oraz korzyści.